معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > نماینده ایران در سازمان ملل متحد تجاوز موشکی امریکا به سوریه را محکوم کرد


  چاپ        ارسال به دوست

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تجاوز موشکی امریکا به سوریه را محکوم کرد

جمعه 18 فروردین 1396- غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در جلسه روز جمعه مجمع عمومی این سازمان که با موضوع آوارگان در منطقه مدیترانه، بویژه پناهجویان سوری برگزار شد، حمله موشکی امریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را به شدت محکوم کرد.

خوشرو با غیرمسئولانه و خطرناک خواندن این اقدام، آن را باعث تقویت تروریست ها و آوارگی تعداد بیشتری از مردم سوریه دانست.

سفیر کشورمان همچنین این اقدام تجاوزکارانه را نقض فاحش اصول منشور سازمان ملل متحد و قواعد بنیادین حقوق بین الملل دانست که باعث تضعیف ابتکارات چندجانبه، از جمله در سازمان مل متحد، برای پایان دادن به تروریسم و افراطی گری در سوریه خواهد شد.

خوشرو گفت ایران خود بزرگ ترین قربانی سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر است و استفاده از این سلاح ها را، فارغ از مرتکبین و قربانیان آن، محکوم می کند. وی گفت با این حال، جمهوری اسلامی ایران حملات موشکی امریکا به پایگاه هوایی سوریه را که به بهانه دروغین استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی صورت گرفته است، قویا محکوم می کند و توسل به این اقدامات را خطرناک، مخرب و نقض اصول حقوق بین الملل می داند که باعث پیچیده تر شدن شرایط در سوریه و کل منطقه خواهد شد.

سفیر کشورمان در سخنرانی خود دو نکته اصلی را در خصوص نحوه برخورد جامعه بین­المللی با موضوع آوارگان برشمرد. وی خواستار مشارکت و تقسیم مسئولیتها در راستای برخورد بشردوستانه با کلیه آوارگان شد و گفت در سالهای گذشته این کار به درستی انجام نشده است، زیرا تعداد محدودی از کشورهای در حال توسعه با استفاده از منابع اندک در اختیار خود و بدون مساعدت جامعه بین­المللی بار پذیرایی از آوارگان را بر دوش کشیده اند. وی به حضور چند میلیون آواره از افغانستان و عراق در کشورمان به مدت چند دهه اشاره کرد و گفت جمهوری اسلامی ایران کماکان و بدون برخورداری از حمایت، توجه و مساعدت جامعه بین­المللی از این گروه میزبانی می­کند.

نکته دیگر مورد اشاره سفیر کشورمان در سازمان ملل این بود که آوارگان خود علائم و نشانه­های بحران­های عمیق­تر هستند. وی به آوارگی میلیونها فلسطینی به مدت حدود هفت دهه به دلیل اشغال سرزمینشان از سوی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و علت موج جدید آوارگی در منطقه مدیترانه را مداخلات خارجی و جنگ­های تحمیل شده باصطلاح پیشگیرانه و به دنبال آن افزایش تروریسم و افراطی­گری خشن دانست. خوشرو خواستار برخورد هماهنگ و منسجم جامعه بین­المللی با این عوامل ریشه­ای و مقابله با تجاوز و اشغالگری در کنار تروریسم و افراطی­گری شد. 


٠٠:١٧ - 1396/01/19    /    شماره : ٤٤٨٥٩١    /    تعداد نمایش : ٥٠٦خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو