معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > 1 فروردین 1396- سخنرانی جناب آقای خوشرو در جشن روز بین المللی نوروز


  چاپ        ارسال به دوست

1 فروردین 1396- سخنرانی جناب آقای خوشرو در جشن روز بین المللی نوروز

سخنرانی جناب آقای غلامعلی خوشرو

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد

در مراسم بزرگداشت روز بین المللی نوروز در سالن شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل متحد

1 فروردین 1396

بسم الله الرحمن الرحیم

بوي باران، بوي سبزه، بوي خاك

 شاخه هاي شسته، باران خورده، پاك

نرم نرمك مي رسد اينك بهار

خوش به حال روزگار


نوروز با همه مفاهيم، رسوم و تشريفاتش، بيش از يك تاريخ صرف در تقويم ماست. نوروز يك منظومه فرهنگي است كه يادآور اميد، صلح و خوشبختي براي ميليون ها إنسان در أقصي نقاط گيتي است؛ صرف نظر از قوميت و ديدگاههاي سياسي يا مذهبي آنها. 

نوروز بزرگداشت اعتدال، دوستي، روشنايي و زندگي است.  پيام نوروز در جهان مملو از بحران كنوني بيش از هر زمان ديگري اهميت مي يابد؛ پيامي كه با إفراطي گري ، تاريكي، تخاصم و تخريب  مقابله ميكند. 

برگزاري جشن  نوروز  در سازمان ملل به منظور يافتن و تشويق اقدامات جمعي است كه ميان پيام بهار و سازمان ملل وجود دارد. امسال همزماني مباركي ميان نوروز و برگزاري أجلاس جهاني مقام زن در سازمان ملل به وجود آمده است. زنان مهمترين نقش را در بزرگداشت نوروز إيفا مي كنند، آنها مهمترين محافظان ميراث فرهنگي ارزشمند نوروز هستند كه از نسلي به نسل ديگر منتقل شده است. 

در زماني كه ارزش هاي أساسي انساني نظير تنوع فرهنگي، صلح و آشتي، حسن همجواري و همسازي با طبيعت و حفظ محيط زيست در معرض تهديد دائمي هستند، بيش از هر زمان ديگري نياز به بزرگداشت و گرامي داشتن نوروز احساس مي شود. 

فرهنگ غني نوروز و روح عميق بهار در پهنه گيتي و در طول تاريخ به پرواز درامده  و هرگز با هيچ فرمان منع مسافرتي قابل توقف نيست.


٠٠:٠٧ - 1396/01/03    /    شماره : ٤٤٦٠٦٧    /    تعداد نمایش : ٦٠٦خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو